Przejdź do zawartości

Synagoga Chóralna w Brześciu nad Bugiem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Synagoga Chóralna w Brześciu nad Bugiem
Ilustracja
Państwo

 Białoruś

Miejscowość

Brześć

Budulec

murowana

Data budowy

1851–1861

Data zburzenia

podczas II wojny światowej

Tradycja

ortodoksyjna

Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga Chóralna w Brześciu nad Bugiem”
Położenie na mapie obwodu brzeskiego
Mapa konturowa obwodu brzeskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Synagoga Chóralna w Brześciu nad Bugiem”
Położenie na mapie Brześcia
Mapa konturowa Brześcia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Synagoga Chóralna w Brześciu nad Bugiem”
Ziemia52°05′49,20″N 23°41′32,28″E/52,097000 23,692300

Synagoga Chóralna w Brześciu nad Bugiem (biał. Харальная сынагога ў Берасьці, ros. Хоральная синагога в Бресте) – główna świątynia społeczności żydowskiej w Brześciu nad Bugiem położona w centrum miasta na rogu ulic Dąbrowskiego (obecnie Sowiecka) i Listowskiego (Budionnego).

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Została zbudowana w latach 1851–1861 po tym jak wyburzono starą synagogę w związku z budową Twierdzy. Położona była przy ulicy Policyjnej (w dwudziestoleciu międzywojennym Dąbrowskiego, po 1945 Sowiecka).

Charakteryzowała się oryginalną architekturą – zbudowano ją na planie sześcioboku, strona wejściowa była węższa od pozostałych boków. Budynek składał się z parteru i pierwszego piętra, wejście do świątyni wpisane było w wysoką na dwie kondygnacje loggię, na pozostałych bokach loggie z półokrągłymi oknami znajdowały się jedynie na pierwszym piętrze. Całość przykryto lekko spiczastym dachem.

W czasie okupacji niemieckiej świątynia stała u wejścia do getta – mieścił się w niej magazyn skonfiskowanych przez Niemców rzeczy. Została uszkodzona jesienią 1942, gdy likwidowane było brzeskie getto, jednak przez długi czas po wojnie budynek należał do lokalnej społeczności żydowskiej. W 1959 przejęły go władze miejskie, które przebudowały synagogę na kino Oktiabr (Październik), obecnie pod nazwą Białoruś.

Mimo przebudowy gmach zachował pierwotny sześciokątny kształt, a wewnątrz gdzieniegdzie można jeszcze zobaczyć hebrajskie napisy.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Rozenblat E. "Žizn' i sud'ba Brestskoj evrejskoj obščiny XIV-XX vv", Belorusskij Fond Kul'tury, Brześć 1993
  • Waszczuk-Kamieniecka D., "Brest - gorod nezabyvaemyj", Izdatelstvo S. Lavrova, Brześć 2000
  • Sroka J., "Brześć nad Bugiem : dzieje miasta i twierdzy", Biała Podlaska 1997

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]